Woda po ryżu na włosy: to naprawdę działa!
Woda po ryżu na włosy to świetny, domowy sposób na to, by zatroszczyć się zarówno o kosmyki, jak i skórę głowy. Woda ryżowa znakomicie wygładza włosy oraz nabłyszcza je, ale co najważniejsze, wzmacnia cebulki i pobudza je do wzrostu. Woda po ugotowanym ryżu, zamiast trafić do zlewu, może być doskonałym produktem pielęgnacyjnym: tak w przypadku włosów, jak i skóry. Dowiedz się zatem, jak wykorzystać wodę po ryżu z korzyścią dla urody!
Woda po ryżu na włosy: efekty i właściwości
Woda po ryżu na włosy nie jest nowością w świecie beauty. Wszak jest to jedna z metod, która od wieków wykorzystywana jest przez Azjatki. W Europie została spopularyzowana dzięki mediom społecznościowym.
Woda ryżowa to woda, która pozostaje po ugotowaniu bądź namoczeniu ryżu różnego rodzaju (biały, brązowy, jaśminowy). Co najważniejsze, woda ta jest bogata w wiele składników odżywczych, chociażby żelazo, magnez, potas, cynk, inozytol, czy też witaminę E i witaminy z grupy B. Jest również źródłem protein ryżowych, które znakomicie regenerują kosmyki i uzupełniają ubytki w ich strukturze.
Efekty stosowania wody ryżowej zauważalne są natychmiast – już po pierwszej aplikacji, choć oczywiście te najważniejsze, czyli wzmocnienie i poprawia kondycji, pojawią się w dłuższej perspektywie czasowej. Warto dodać, że woda po ryżu dba nie tylko o włosy, ale również skórę głowy.
Woda po ryżu na włosy – efekty:
- doskonale wygładza kosmyki,
- intensywnie nawilża,
- dogłębnie odżywia,
- wzmacnia kosmyki i cebulki włosów,
- nabłyszcza i dodaje blasku,
- uzupełnia ubytki w strukturze włosa,
- minimalizuje wypadanie kosmyków,
- precyzyjnie oczyszcza skórę głowy.
Jak stosować wodę po ryżu na włosy?
Woda po ryżu na włosy jest łatwa w przygotowaniu oraz stosowaniu. Można ją przygotować na kilka sposobów – wybór konkretnego uzależniony jest od indywidualnych preferencji, kondycji pasm, ale również czasu, jakim dysponujemy.
Klasycznym sposobem na przygotowanie mieszanki, jest ugotowanie ryżu w proporcjach 1:3 (1 szklanka ryżu na 3 szklanki wody). Pamiętaj, że wody nie należy solić! Wodę należy ostudzić, a na krótko przed aplikacją rozcieńczyć, by nie pozostawiła na włosach białego nalotu. Włosy należy przepłukiwać w powstałej mieszance.
Szybszą metodą bez wątpienia będzie zamoczenie ryżu w gorącej wodzie (pół szklanki ryżu na dwie szklanki wody) i pozostawienie go na 15-20 minut. Po odcedzeniu i ostygnięciu otrzymujemy gotową mieszankę, której dodatkowo nie trzeba rozcieńczać.
Jeśli dysponujemy dużą ilością czasu, możemy pokusić się o przygotowanie sfermentowanej wody po ryżu na włosy. Fermentacja sprawia, że woda zmienia pH, które staje się bliskie pH włosów, co pozwala osiągnąć jeszcze lepsze efekty pielęgnacyjne. Jak przygotować sfermentowaną mieszankę?
Ryż (pół szklanki) należy zalać wodą (2 szklanki), odczekać minimum 15 minut, a następnie odcedzić ryż. Wodę natomiast trzeba przelać do słoika, bądź innego szczelnego pojemnika, odstawić na 2-3 dni. Po tym czasie woda ryżowa będzie gotowa do użycia, ale również w przypadku tej metody, mieszanka wymaga uprzedniego rozcieńczenia.
Woda po ryżu na włosy w postaci płukanki jest niezwykle łatwa w aplikacji. Na początku należy umyć włosy szamponem, a następnie namoczyć je w wodzie ryżowej, nie zapominając o wmasowaniu jej w skórę głowy. Całość pozostaw na 5-10 minut, a następnie dokładnie spłucz pod bieżącą, letnią wodą. Wodę ryżową należy stosować regularnie, 1-2 razy w tygodniu.
Woda po ryżu na włosy to kosmetyk, który powstaje zgodnie z ideą zero waste. Jest banalnie prosta w przygotowaniu i aplikacji, a działa na kosmyki niczym eliksir! Jeśli chcesz błyskawicznie poprawić wygląd włosów, koniecznie wypróbuj wodę ryżową!